LEZZET SERÜVENİ

İMALAT & HİJYEN

BURGERMEK

  • Otomatik ve manuel (elle yuvarlama) 2 farklı seçenekle hamburger ekmeği üretimimiz mevcuttur.
  • İmalathaneye giren personellerimiz hijyen turnikesinde bakterilerden arınıp, fotoselli kapıdan geçerek bakteri oluşumunu engel olurlar.
  • Türkiye'de gıda sektöründe ki hijyen açığının farkında ve bilincindeyiz. BURGERMEK olarak imalathanemizde, hijyen talimatları dışında bone , maske ve eldiven kullanmak zorunludur.

İmalat ve Hijyen

İmalat ve hijyen

İmalat ve hijyen

İmalat ve Hijyen

LEZZET

BURGERMEK

Tarihi 8 bin yıl öncesine dayanan ekmekçiliğe "zanaat", "uzmanlık", "tazelik" anlayışımızı katıp ekmeğimizde LEZZET kavramını ortaya çıkardık. Ekmeğimizin her bir aşamasında bu işe olan sevgimizi katarak onun lezzetini arttırdık. Ve sevgimiz ile tat bulan ekmeklerimizin hijyen ve tazeliğine hep dikkat ettik çünkü biliyoruz ki Ekmeklerimizin lezzeti bu önemi ve özveriyi hakediyor. Bu sayede sıcak veya soğuk burgermek ekmeklerimiz her zaman sevgi lezzetinde. Burgermek hamburger ve hotdog ekmekleri Burgermek hamburger ve hotdog ekmekleri ile lezzetinize lezzet katın.

Lezzet

Lezzet

Lezzet

ÜRETİM KAPASİTESİ

BURGERMEK

BURGERMEK, hamburger ve hotdog ekmek üretimi alanında kapasite ve kalite açısından Türkiye'nin en büyük şirketi olmayı hedefleyen ve bunu gerçekleştirmek için yatırımlarını sürdüren bir firmadır. Alanında uzman olarak yetişmiş çalışanlarımızla, üretimin her aşamasında kalite kontrolün hakim olduğu işletmemizde üretim kapasitemiz günlük 10 0.000 adettir.

Üretim kapasitesi

Üretim Kapasitesi

Üretim kapasitesi

PİŞİRME & SOĞUTMA

BURGERMEK

Ekmeğin tarihi, medeniyetlerin tarihi kadar eskidir. Ekmek, insanoğlunun bilinen en eski ve önemli gıda maddesidir. Genel kabule göre, ilk insanlar su ile ıslatılmış ve kendi haline bırakılmış buğday kırmasında gözeneklerin meydana geldiğini görmüşler ve gözenekli kütleyi sıcak taşlar üzerinde pişirdikleri zaman tat ve lezzetinin iyi olduğunu anlamışlardır. Teknolojinin gelişmesiyle beraber ekmeğin kalitesi ve lezzeti artmıştır. BURGERMEK olarak dünyada ki bütün imalathanelerden farkımız fırınlarımız. BULDU makinadan özel olarak yaptırdığımız yatay üfleme sistemi olan fırınlarımız ekmeğimizin lezzetine lezzet katmıştır. Elemeden geçen taze unlarımız, mayalandırma da sıcakla buluştuğunda, özel olarak dizayn edilmiş fırınımıza girdikten sonra doğru soğultumayla beraber alt ortada gördüğümüz fotoğrafta ki gibi estetik, parlak ve lezzetli olur. Hamburger ekmeği üretiminde en önemli hususlardan biri pişirme dengesi diğeriyse soğutma hassasiyetidir. Lezzetin yanı sıra estetik görüntünün, parlaklığının ve pofidikliğininde önemli olduğunun farkında ve bilincindeyiz.

Pişirme ve soğutma

pişirme ve soğutma

Pişirme ve soğutma

PAKETLEME

BURGERMEK

Ekmek ambalajlamasında ki amaç ekmek kabuğunun ıslanarak küflenmesini önlemek üzere özellikle neme karşı bariyer oluşturmak ve de çok hızlı kurumayı engelleyerek ekmeğin taze kalmasını sağlamaktır. BURGERMEK olarak gurme hamburger ekmeklerini 8’li paketleme sistemiyle müşterilerimize taze ve uzun ömürlü bir şekilde teslim ediyoruz.

Tekli kasalama sisteminde ekmeğinizi kullandıktan sonra kasayı ters çevirdiğinizde kasa iç içe geçerek sizi gereksiz yer kaplama sorunundan kurtaracak.

Tekli kasalama sistemiyle ekmekleriniz ezilmeden, buruşmadan günlerce bekleyebilir. İlk gün görüntüsünden birşey kaybetmez.

Paketleme

Paketleme

Paketleme

Paketleme

SEVKİYAT

BURGERMEK

Ürünlerinin kalitelerinin birbirine eşit olduğu hatta içeriklerinin aynı olduğu küresel bir pazarda şeçim kriteri, bulunabilirlik ve fiyat olmuştur. Son kullanıcı dilediği zaman,dilediği malı dilediği koşullarda ve kabul ettiği fiyata alma hakkına sahiptir. Bu da ancak kullanıcıya en uygun şartlarda iletilmesine yani lojistik hizmetlerinin verilmesi bağlıdır. BURGERMEK olarak jojistik hizmetini müşterilerimizin isteği doğrultusunda oluşturuyoruz. İstanbul içi avrupa ve anadolu yakasına sabah, öğle, akşam olmak kaydıyla müşterilerin isteği doğrultusunda rut çizilmektedir.

Sevkiyat